Čo dnes potápa Ameriku
Rok po vpáde do amerického Kapitolu 6. januára počas protestu proti voľbám 2020 prevláda v Spojených štátoch polarizácia a nedôvera sa len prehlbuje. Podľa nového prieskumu ABC/Ipsos iba 20 % Američanov verí v integritu svojho volebného systému (takmer 50 % pokles oproti predchádzajúcemu roku). Nájsť spoločnú reč medzi republikánmi a demokratmi na obnovenie dôvery verejnosti sa zdá byť nemožné, ale v tejto existenčne dôležitej otázke neexistuje iná alternatíva.
Pred rokom priaznivci bývalého prezidenta Donalda Trumpa vtrhli na Kapitol v snahe zabrániť ratifikácii Joea Bidena ako lídra krajiny. V tom čase bola krajina plná hlbokých politických rozporov a sociálneho napätia, ktoré rozdelilo Američanov na dve frakcie. Zatiaľ čo polovica národa búrlivo oslavovala, druhá polovica sa cítila znechutená, frustrovaná a nahnevaná, čo vyústilo do ostrých otázok o podvodoch vo volebnom procese.
Nič sa však nezmenilo. Rany sú hlboké, stále čerstvé, otvorené a krvácajúce. Amerika je naďalej rozpoltená a sociálna priepasť sa ešte viac prehĺbila. Nedávny prieskum na Massachusettskej univerzite odhalil, že 71 % republikánov považuje víťazstvo Joea Bidena za nelegitímne a na druhej strane 91 % demokratov verí, že Biden bol riadne zvolený.
Spoločný menovateľ
Nie je problém, že sa rôzne tábory nezhodnú, pretože vždy budú existovať rozdielne názory. Skutočnou hrozbou je extrémizmus. Súčasná nedôvera a silné vzájomné obviňovanie narúšajú sociálnu štruktúru Ameriky. Situácia je teraz taká zlá, že je ťažké uveriť, že by sa mohla ešte zhoršiť. Ale súčasný rozkol, ktorý sa teraz odhaľuje v politike USA a medzi jej občanmi, v skutočnosti predstavuje jedinečnú príležitosť pre všetkých, aby si uvedomili, že neexistuje spôsob, ako prežiť a prosperovať, ak sa krajina nezjednotí.
Alternatívnym scenárom je neznesiteľne výbušná situácia neustálych sporov, ktorá je na najlepšej ceste prepuknúť do úplného vnútorného rozvratu Ameriky. To jednoznačne neprospieva žiadnej strane ani jednotlivcovi. Vo vzájomne závislej a prepojenej realite, v ktorej žijeme, rozbitie lode, ktorá drží všetkých nad vodou, ju len potopí a utopí všetkých tak rýchlo, že nezostanú žiadne prostriedky na záchranu. V súčasnosti, namiesto toho aby si vôbec všimla, že v člne je diera, je každá strana príliš zaneprázdnená pádlovaním svojim vlastným smerom.
Je potrebné objaviť niečo, čo teraz neexistuje: spoločného menovateľa, ktorý by túto trhlinu opravil. Rozdielne pozície to potom pomôže spojiť dohromady – a len dohromady. Na dosiahnutie svojho programu sa republikáni prikláňajú k ekonomickej strane, k priemyslu a armáde a demokrati k sociálnym hnutiam, masovým protestom, vzletným pekným slovám. Dokážu žiť jedni bez druhých? Nie, to nie je možné, jedna strana nemôže zlikvidovať druhú, musia byť vyvážené tak, aby sa obnovila dôvera v demokratický systém.
Obe protichodné strany a ich stúpenci, ktorí sú v súčasnosti na trajektórii najväčšieho oddeľovania sa, musia postupovať opačne, než v súčasnosti, a namiesto toho sa zblížiť. Nie preto, že by sa navzájom tak hlboko milovali alebo dokonca súhlasili, ale preto, že potrebujú nájsť svoj spoločný záujem, národ. Je v spoločnom záujme všetkých, aby prekonali vzájomné rozdiely a udržali Ameriku nad vodou.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!