Tajomstvo výroby najdokonalejších huslí Antonia Stradivariho
Okrem najmodernejších technológií, ktoré nie sú schopné reprodukovať zvuk Stradivariho huslí, sa tiež „Medzinárodná asociácia výrobcov huslí a sláčikov“ opakovane a neúspešne pokúšala odhaliť majstrovo tajomstvo. Boli podané najrôznejšie logické vysvetlenia, ako napríklad iné drevo alebo iná doba, ale nikto toto tajomstvo skutočne nepozná.
Najskôr je potrebné pochopiť, čo sa deje v našich ušiach, akým špecifickým spôsobom reagujú na Stradivariho struny a ako do nás vstupujú zvuky.
Tajomstvo skutočne existuje, ale myslím, že si ho nebol vedomý ani sám Stradivari. Proste pracoval podľa určitej intuície.
Tajomstvo spočíva v zvláštnej kombinácii zvukov, ktoré pôsobia na srdce, a my sa musíme zamyslieť nad tým, ako najprv reaguje srdce a až potom ho nasleduje ucho. Primárna rola srdca v tejto záležitosti je nesmierne dôležitá, ale nikto ju nepozná.
Netušil to ani Stradivari. Takú vnútornú mechaniku nepoznal. On aj jeho ruky sa často riadili vnútornou intuíciou a samozrejme v tejto súhre hrala poprednú rolu Vyššia moc.
Hovoríme vlastne o obyčajnom človeku s určitou profesiou, ale zároveň bol vyvolený, aby plnil určitú rolu a toto tajomstvo sa prostredníctvom neho prenášalo.
Kabalistická múdrosť
Tajomstvo zvuku Stradivariho huslí je ukryté vo všetkom, nielen v hudobných nástrojoch. Zvuk musí najprv preniknúť do srdce a až potom sa dostane k uchu. To je samozrejme v rozpore s tým, čo si bežne myslíme: že počujeme ušami a nie srdcom.
Týmto spôsobom vznikajú aj slova. Keď hovoríme alebo píšeme, musíme nájsť slovo, ktoré najskôr vstúpi do srdca, a až potom ho počujeme.
V kabalistickej múdrosti je vlastne veľmi ľahké takéto slová nájsť. Môj učiteľ Rabaš (kabalista Baruch Ašlag) o tom povedal: „Michael, počul si, čo sa hovorí v modlitbe „Šma“ („Počuj“)? Hovorí sa tam „Šma Michael“. („Počuj, Michael.“) Prekvapilo ma to, pomyslel som si, prečo je tam napísané „Michael“ a nie „Počuj, Izrael“? „Izrael“ je všeobecné meno, ale v skutočnosti tam môžeme doplniť svoje vlastné mená. Takže to „Počuj, ó Michael“ sa obracia k srdci, a vtedy začína skladba.
Modlitba „Šma“ je považovaná za jednu z najvznešenejších modlitieb. Modlitba je najprv vypočutá v srdci a až potom ju počuje ucho – pokiaľ ju vôbec počuje.
V kabalistickej múdrosti hovoríme, že modlitba obyčajného človeka je vznešenejšia než všetky modlitby zložené mudrcmi a kabalistami. Je to preto, že ju človek cíti. Jeho srdce rezonuje so slovom, ktoré je zakorenené v duchovnom pocite. Ak teda človek vyslovuje modlitbu svojimi pocitmi, počuje ju najskôr zhora. A toto je niečo, čo sa nemôže zrodiť v nikom z nás.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!