List divákovi, ktorý zistil, že všetko je lož

Valentín, častý divák mojich relácií s režisérom Semionom Vinokurom, mu napísal, že v poslednom čase nadobudol pocit, že všetko je lož: vláda klame, jeho šéfovia klamú, médiá klamú a nikde nie je pravda. Potom sa spýtal, ako môže ďalej žiť, keď neexistuje nikto a nič, čomu by mohol veriť. Dodal, že to ešte nikdy nepociťoval tak akútne, a požiadal ma o odpoveď.

Nižšie uvádzam svoju odpoveď Valentínovi:

Klamstvo a egoizmus sú podstatou sveta. Na začiatku nášho citového a duchovného vývoja to necítime. Tak ako malým deťom nehovoríme, že na svete sú zlí ľudia so zlými úmyslami, ale šetríme si túto krutú informáciu, kým nevyrastú a nedokážu ju zvládnuť, tak nám príroda neodhaľuje hĺbku ľudského egoizmu a ochoty využívať každú vec a každého človeka.

Preto skutočnosť, že ste urobili poznanie, ktoré opisujete, znamená, že ste sa vyvinuli do bodu, keď ste pripravení odhaliť skutočnú povahu sveta – to, že egoizmus je jadrom ľudskej povahy.

Keď si to človek prvýkrát uvedomí, cíti sa stratený a nevie, kam má utiecť. Niektorí ľudia odchádzajú na odľahlé miesta, napríklad na opustené ostrovy, kde môžu žiť sami a izolovať sa od okolitého sveta. Iní si myslia, že ak nahromadia bohatstvo, zabezpečia si budúcnosť a budúcnosť svojich detí. Ani to však strach nezmierni.

Dôvod, prečo objavujeme skutočnú povahu sveta, je ten, aby sme sa mohli pýtať na jeho zmysel. Najprv príde uvedomenie, že svet je postavený na egoizme, potom otázka, prečo je takto postavený, a nakoniec zistenie, že len poznanie toho, kto sme, nás podnieti vystúpiť zo sebectva a prijať inú, skutočne láskavú povahu.

Svet je postavený tak, ako je, aby sme ho mohli zmeniť. Až keď si uvedomíme, ako hlboko sme všetci ponorení do sebectva, budeme to chcieť zmeniť. Jediný spôsob, ako si to uvedomiť, je skutočne sa takýmto spôsobom prejaviť – sebeckým až do špiku kostí – a potom si túto pravdu uvedomiť.

Keď sa pozeráme na svet okolo seba a vidíme zlobu a krutosť, musíme vedieť, že sú tu z nejakého dôvodu. Aj keď vidíme napríklad politických vodcov, o ktorých si myslíme, že sú bezohľadní a zlí, nemali by sme sa snažiť odstrániť ich z funkcie, pretože tí, ktorí ich nahradia, budú ešte horší.

Namiesto toho musíme mať na pamäti, že akúkoľvek negatívnosť vidíme, vidíme ju preto, aby sme sa nad ňu túžili povzniesť smerom k starostlivosti o druhých a k spojeniu s nimi.

Zlepšenie sa musí začať tým, že ľudia pochopia, čo sa deje a prečo, a budú sa snažiť budovať dobré vzťahy s ostatnými ľuďmi, so všetkými ľuďmi.

Ak sa zmeníme my, svet sa zmení s nami. Ak napravíme svoje srdce, srdce napraví naše vnímanie a my si uvedomíme, prečo sa všetko deje a ako môžeme pomôcť priviesť svet do rovnováhy.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *