Znovuotvorenie uhoľných elektrární – nenávisť nás ničí viac než znečistenie životného prostredia

Po desaťročiach snahy nájsť klimaticky priaznivé alternatívy k uhliu je Európa nútená sa k nemu opäť vrátiť po tom, čo Rusko, v odvete za európske sankcie, obmedzilo vývoz plynu.

V priebehu niekoľkých týždňov roky práce prišli navnivoč. Hoci ide údajne o dočasné opatrenie, nikto nevie povedať, kedy sa naplno obnovia dodávky plynu. A prečo sa to všetko stalo? Kvôli nenávisti. Existujú technológie, sú tu zdroje, ale je tu aj nepriateľstvo a nevraživosť, a keď sú tieto faktory prítomné, vždy zvíťazia. Preto jediné, čo musíme napraviť, aby sme znovu dosiahli prosperitu, je naša vzájomná averzia.

Pretože nedokážeme prekonať našu nenávisť, Rusko teraz prichádza o peniaze, lebo prestalo predávať plyn do Európy. Aj Európa prichádza o peniaze, pretože nemôže kupovať lacný plyn, a bude znečisťovať ovzdušie, pretože znovu otvorí uhoľné elektrárne.

Podobne máme nadbytok polovodičov, ale niektoré spoločnosti si ich zásoby nakúpili vopred a zvyšok sveta teraz bojuje o zvyšky. Výsledkom je, že ich ceny na celom svete stúpajú, výroba a dodávky sa výrazne oneskorujú a krajiny, ktoré sa chcú chrániť pred sebectvom iných krajín, sú nútené začať vyrábať to, čo potrebujú, pre seba, ak môžu.

Globalizácia je pre nás dobrá. Zabezpečila bohaté a lacné dodávky vecí, ktoré sme si sami nedokázali vyrobiť, alebo aspoň nie za prijateľnú cenu. Teraz sa ľudstvo bez akéhokoľvek iného dôvodu, iba z nenávisti, vracia o desaťročia, ak nie o stáročia späť, pretože niektoré z technologicky najvyspelejších krajín si musia vybrať medzi elektrinou z uhlia a žiadnou elektrinou.

Čo je ešte horšie, tá istá nenávisť spôsobuje obrovský nedostatok pšenice. Čo ak je klíma v určitej krajine nevhodná na jej pestovanie? Budú ľudia v tejto krajine nútení sa preorientovať na kukuričný chlieb alebo zemiaky ako zdroj sacharidov? Budú musieť prejsť na bielkovinovú stravu a živiť sa mäsom?

Čistenie našich sŕdc

A čo ak sa táto kríza rozšíri aj do odvetvia dopravy? Kríza v oblasti polovodičov už ovplyvnila výrobu. Čo ak sa oneskoria aj ďalšie základné prvky? Vrátili by sme sa ku koňom a povozom? Dokážeme to vôbec?

A čo medicína? Ako môže ľudstvo zabezpečiť jej primeranú úroveň bez prístrojov, ktoré sa vyrábajú po celom svete, a bez ich efektívnej prepravy?

Ak budeme múdri, využijeme opätovné otvorenie uhoľných elektrární ako „kanárika v bani“, ak chcete. Je to varovné znamenie – ak chceme, aby ľudská civilizácia prežila, nemáme inú možnosť ako začať medzi nami kultivovať skutočne pozitívne vzťahy.

Je možné dosiahnuť toho, aby nasledujúce roky boli pokojné a plné prosperity. Aby sa však tak stalo, musíme zmeniť naše zameranie z čistenia vzduchu, vody a zeme na čistenie našich sŕdc od vzájomnej nenávisti. Nenávisť znečisťuje a zabíja viac ako všetky ostatné znečisťujúce faktory dohromady.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *